Kategoriler

Doğru Koşu Ayakkabısı Nasıl Alınır?

Birçok alternatif arasından ayağınıza en iyi oturan ayakkabıyı bulmak zordur. Ayaklarınızın konforlu olacağı bir ayakkabı seçmiş olmak için ayakkabının topuktan ayak ucuna kadar çok iyi ayağınızdaki sarması gerekmektedir. Eğer koşu ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz bir sonraki alacağınız ayakkabı konusunda hata yapmazsınız.

1. Topuk Topuğunuz rahat oturmalı ancak sıkmamalı. Bağcıklar takılı ve bağlı değilken ayağınızı kolayca ayakkabıdan çıkarabiliyor olmanız gerekiyor. Ayakkabı bağcığınızı bağladığınızda çok az olan ayakkabı içindeki hareketin minimuma inmesi gerekiyor. Çok az bir topuk hareketi olması normaldir ancak kesinlikle rahatsız hissettirmemeli. Ayakkabıyı almadan önce denediğinizde hissettiğiniz rahatsızlığınızın koşarken daha çok hissedileceğini unutmayın.

2. Üst Kısım   Ayakkabının üst kısmı rahat hissettirmeli ve ayağınızı sarmalı. Eğer baskı ve sıkılık hissediyorsanız muhtemelen üst kısımda biraz daha fazla alana ihtiyacınız vardır. Eğer genel olarak çok iyi oturan bir ayakkabıysa ve bağcığın alt kısmında birkaç noktada baskı var ise farklı bir bağlama şekli kullanmak durumu düzeltebilir.

3. Genişlik Ayağınız tabanlık sınırlarını geçmeden sağdan sola ön kısımda oynayabilmeli. Ayağınızın en geniş kısmına denk gelen noktada yarım cm'lik bir pay olması gerekmektedir. Eğer ayakkabı çok dar ise ayak ucunuzun tabanını ayakkabı kalıbının sınırında hissedersiniz.

4. Uzunluk Ayaklar koşu esnasında şişer ve uzar. Bu sebeple en uzun parmağınızla ayakkabının önü arasında el baş parmağınız kadar bir boşluk olduğundan emin olun. Ayakkabılarınız ayağınızda bağlanmış ve ayaktayken  bir arkadaşınızdan sizin için ölçmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca ayak parmaklarınız mutlaka yukarı ve aşağı oynayabiliyor olmalı. Aksi takdirde tırnak ve su toplama sorunları yaşayabilirsiniz.

5. Esneme Ayakkabıyı giymeden önce esneme noktasını mutlaka gözden geçirin. Bunu yapmak için ayakkabıyı topuk kısmından tutarak ucunu yere bastırarak yapabilirsiniz. Ayakkabı büküldükten sonra ayağınızın çizgisinde düzelmeli. Doğru olmayan esneme noktasına sahip ayakkabılar ayak çukuru ağrısı ve plantar fascitiis rahatsızlıklarına sebep olabileceği gibi yeterince esnek olmayan bir ayakkabı Aşil tendonu veya baldır çekmesine yol açabilir.

6. Hissiyat Ayak çukuru tipinizi veya koşu mekaniklerinizi bilmekle hikaye bitmiyor. Hala doğru ayakkabıyı aldığınızdan emin olmak için ayakkabıyı denemeniz gerekiyor. Ve denerken sadece ayakta durmak ve birkaç adım atmak yetmez. Eğer imkanınız varsa ayakkabıyla birkaç dakikalık da olsa koşu bandında ya da temiz zeminli bir alanda koşun. Ayakkabınız sizin doğal koşu mekaniklerinizi desteklemeli bu yüzden koşarken ayak çukurunuzda doğal olarak hissedilen desteğin kaybolmadığından emin olun.

12/02/17

Allforrun

Yorumlar

İLGİLİ ÜRÜNLER

YORUMLAR (0)